شبکه سازی در کسب و کار یکی از بهترین منابع برای پیشرفت شغلی و موفقیت حرفه ای است. یک شبکه خوب می تواند سرنخ های شغلی، فرصت هایی برای پیشرفت و فرصت هایی برای بهبود شخصی فراهم کند. اگر می خواهید شغل خود را رشد دهید و شانس موفقیت حرفه ای خود را افزایش دهید، باید اهمیت شبکه سازی در تجارت را درک کنید. در این مقاله، شبکه را تعریف می‌کنیم، در مورد اینکه چگونه می‌تواند به شما در پیشرفت شغلی کمک کند و نکاتی برای شبکه‌سازی موثر ارائه می‌کنیم.

شبکه چیست؟

در کسب و کار، شبکه سازی عمل حفظ یک لیست تماس شخصی و حرفه ای است که می توانید از آن برای کمک به پیشرفت شغلی خود استفاده کنید. شبکه شما متشکل از همه افرادی است که با آنها در تعامل هستید و همه آنها به طور بالقوه می توانند کمک یا راهنمایی حرفه ای ارزشمندی را به شما ارائه دهند. برای ایجاد و حفظ یک شبکه سودمند، باید عمداً به دنبال فرصت هایی برای رشد و گسترش شبکه خود باشید. شبکه شما می تواند متشکل از افراد مختلفی باشد، از جمله:

  • همکاران
  • خانواده
  • دوستان
  • اساتید یا دانشجویان همکار
  • افراد حرفه ای در زمینه شما
  • مشتریان
  • اقوام

افرادی که در اماکن عمومی، مذهبی، تفریحی، ورزشگاه یا سایر مراکز اجتماعی محلی خود می بینید

ارتباطات در همه جا وجود دارند، و استفاده حداکثری از چنین ارتباطاتی می‌تواند به طور قابل‌توجهی برای شغل شما مفید باشد. گسترش عمدی و حفظ شبکه خود یکی از مهم ترین اقداماتی است که می توانید برای افزایش شانس موفقیت حرفه ای خود داشته باشید.

Block "webdesign" not found

چرا شبکه مهم است؟

شبکه‌سازی به شما امکان می‌دهد به فرصت‌هایی دسترسی داشته باشید که ممکن است به تنهایی نتوانید پیدا کنید. شبکه شما این پتانسیل را دارد که بینشی در زمینه های مختلف به شما ارائه دهد، اطلاعاتی در مورد آنچه کارفرمایان به دنبال آن هستند و توصیه هایی در مورد اینکه چگونه می توانید از نظر حرفه ای پیشرفت کنید. اگر مایل به ایجاد و حفظ رابطه هستید، یک تماس واحد می‌تواند شما را به جلسات یا مصاحبه با چندین شرکت سوق دهد بدون اینکه مجبور باشید برای ایجاد ارتباط در هر یک از آنها کار کنید.

شبکه موثر می تواند در زمان، تلاش و استرس شما صرفه جویی کند، بنابراین دانستن نحوه استفاده موثر از آن می تواند ابزار قدرتمندی برای پیشرفت حرفه ای شما باشد. شبکه سازی می تواند از سه طریق خاص مفید باشد:

1. اهمیت شبکه سازی در محل کار

یکی از واضح ترین مکان ها برای رشد شبکه شما در محل کار شما است. ارتباطاتی از این قبیل می‌توانند به شما ارجاع، سرنخ‌های شغلی، راهنمایی و آموزش عملی ارائه دهند. اگر زمان و تلاش خود را برای شناخت همکاران خود اختصاص دهید، آنها این پتانسیل را دارند که به شما در پیشرفت شغلی فعلی یا انتقال به شغل جدید کمک کنند. سرپرستان می توانند توصیه نامه بنویسند، مدیران می توانند اطلاعات داخلی در مورد یک افتتاحیه در بخش دیگر به شما بدهند و همکاران قبلی می توانند شما را به کارفرمای جدید خود معرفی کنند.

شبکه محل کار شما همچنین می تواند به شما به عنوان یک حرفه ای و به عنوان یک کارمند کمک کند. مربی که مایل به مشاوره و راهنمایی شما باشد می تواند به شما کمک کند تا به بلوغ و تجربه برسید. یک همکار که مهارت فنی خاصی دارد ممکن است مایل به آموزش به شما باشد. این فرصت‌ها برای بهبود خود در محل کار شما را به کارمندی ارزشمندتر و کاندیدای جذاب‌تر برای جستجوهای شغلی آینده تبدیل می‌کند.
جستجوی فرصت‌هایی برای گسترش شبکه محل کارتان به آسانی شروع یک مکالمه در اتاق استراحت است. با همکاران خود تماس بگیرید و از تاریخچه حرفه ای، نقش آنها در شرکت و اهداف شغلی آنها مطلع شوید. آشنایی با آنها به شما اطلاعاتی در مورد اینکه چگونه می توانند به شما کمک کنند و اینکه چگونه می توانید از آنها سود ببرید به شما می دهد.

2. اهمیت شبکه برای توسعه شغلی

توسعه شغلی اساساً نقشه ای از سفر شغلی شما است. با تحصیل شما شروع می شود و با بازنشستگی به پایان می رسد. توسعه شغلی شامل مهارت هایی است که از تحصیلات رسمی و غیررسمی خود کسب کرده اید، تجربه ای که در اولین شغل خود به دست آورده اید و فرصت های پیشرفتی که در موقعیت فعلی خود دارید. شبکه سازی یکی از موثرترین روش ها برای تسریع سرعت پیشرفت شغلی شما و فراهم کردن فرصت های جدید برای موفقیت است.

کارفرمای شما ممکن است فرصت‌های رسمی برای پیشرفت شغلی، مانند دوره‌های آموزشی، سمینارها یا آزمون‌های صدور گواهینامه در اختیار شما قرار دهد. با این حال، بیشتر مسئولیت توسعه حرفه ای بر عهده شماست. راه های مختلفی وجود دارد که می توانید از شبکه حرفه ای خود برای پیشرفت شغلی استفاده کنید. به عنوان مثال، می‌توانید دوستی را که برای یک رقیب کار می‌کند تحت الشعاع قرار دهید، یکی از دوره‌های استاد سابق خود را بررسی کنید یا با کارفرمای خود ملاقات کنید تا در مورد اهداف شغلی خود با خوردن قهوه گپ بزنید.

توسعه شغلی برای کسانی که به دنبال رشد حرفه ای هستند بسیار مهم است و استفاده از شبکه شما می تواند ابزار ارزشمندی باشد. سعی کنید کسانی را در شبکه خود شناسایی کنید که ممکن است بتوانند مهارت ها و تجربیات جدیدی را در اختیار شما قرار دهند. برقراری ارتباط با مخاطبینی که در زمینه‌های مختلف و در سطوح مختلف کار می‌کنند، به شما کمک می کند تا حرفه‌ای آگاه‌تر و توانا شوید. اگر متصل و درگیر بمانید، هرگز نمی دانید چه زمانی یک فرصت توسعه هیجان انگیز ممکن است خود را نشان دهد.

3. اهمیت شبکه در هنگام جستجوی کار

رایج ترین زمان برای استفاده از شبکه شما در طول جستجوی شغل است، زیرا بسیاری از موقعیت ها با استفاده از مخاطبین شخصی به جای تبلیغات پر می شوند. اگر به دنبال شغل جدیدی هستید، تقریباً مطمئناً شبکه شما قدرتمندترین ابزار شما است. شبکه شما می تواند سرنخ های شغلی، نامه های مرجع، مشاوره جستجوی شغل و بینش در زمینه های جدید را در اختیار شما قرار دهد. بنابراین، قبل از اینکه رزومه خود را برای افراد غریبه ایمیل کنید، باید آن را با برخی از امیدوارکننده ترین مخاطبین خود به اشتراک بگذارید.

یکی از بهترین روش ها برای استفاده از شبکه در هنگام جستجوی شغل، رسانه های اجتماعی است. اگر با حلقه‌های اجتماعی خود در نمایه حرفه‌ای آنلاین خود و سایر سایت‌ها این واقعیت را به اشتراک می‌گذارید که به دنبال کار می‌گردید، به احتمال زیاد فردی در لیست مخاطبین شما از یک موقعیت باز آگاه است. امکانات استفاده از شبکه شما برای کاریابی گسترده است. به عنوان مثال، ممکن است رزومه خود را برای یک مخاطب خاص که در زمینه مورد علاقه شما کار می کند یا برای یک همکار که در کشور دیگری ارتباط دارد ارسال کنید.

اگرچه ممکن است تغییر شغلی آینده را پیش بینی نکنید، اما همچنان ایده خوبی است که شبکه خود را به طور مداوم حفظ کنید. شما هرگز نمی دانید چه زمانی ممکن است نیاز به یافتن سریع یک موقعیت جدید داشته باشید، و روابط نزدیک با مخاطبین شما می تواند بهترین شانس شما برای یک تغییر شغلی موفق باشد. اگر به طور منظم زمان و تلاش خود را برای شبکه حرفه ای خود سرمایه گذاری کنید، می توانید در صورت نیاز از منابع آن استفاده کنید.

نکاتی برای شبکه سازی موثر

این توصیه را در مورد نحوه استفاده موثر از شبکه حرفه ای خود در نظر بگیرید:

به دنبال افراد مناسب باشید

با افرادی تماس بگیرید که می توانند کمک خاصی را که نیاز دارید به شما ارائه دهند. اگر به یک زمینه متفاوت علاقه دارید، با دوستان یا اعضای خانواده که در آن صنعت کار می کنند ارتباط برقرار کنید. اگر امیدوارید به بخش جدیدی در محل کار خود بروید، با همکاران خود که بخشی از آن تیم هستند صحبت کنید. شما هرگز نمی دانید چه کسی ممکن است در آینده به شما کمک کند، بنابراین مطمئن شوید که با افرادی که در صنایع و موقعیت های مختلف کار می کنند ارتباط برقرار کنید.

فعال باشید

پرورش شبکه شما در تمام طول سال برای حفظ ارتباطات مفید، بسیار مهم است. اگر ناگهان به دوستی پیام دهید که از دوران دبیرستان با او صحبت نکرده اید، ممکن است نخواهند شما را به کارفرمای خود توصیه کنند. حفظ روابط دلپذیر با شبکه گسترده خود همیشه، حتی فقط با ارسال یک ایمیل کوتاه برای سلام کردن، بهترین راه برای اطمینان از اینکه آنها مایل به کمک در مواقع نیاز هستند، هستند.

Block "webdesign" not found

نحوه دادن و گرفتن را بدانید

پیگیری آنچه که مخاطبین مختلف در شبکه شما می توانند به شما ارائه دهند بسیار مهم است. باید به خاطر داشته باشید که کدام یک از همکاران قبلی شما اکنون در امور مالی کار می کند یا کدامیک شروع به تدریس فلسفه کرده اند. به همان اندازه مهم این است که بدانید چه چیزی را به عنوان مخاطب ارائه می دهید. در حالت ایده آل، شبکه سازی باید برای دو طرف سودمند باشد، بنابراین مطمئن شوید که به شبکه خود بگویید چگونه می توانید به آنها کمک کنید. اگر شما مایل به حمایت از دوستان خود هستید، آنها به احتمال زیاد لطف شما را جبران می‌کنند.

از منابع خود استفاده کنید

به دلیل فناوری، حفظ یک شبکه حرفه ای آسان تر شده است. اینترنت منبع ارزشمندی برای ایجاد، پرورش و برقراری ارتباط با مخاطبین شماست. از پلتفرم های رسانه های اجتماعی برای ارتباط با حرفه ای ها در منطقه خود، برای برقراری ارتباط مجدد با دوستان قدیمی و شروع گفتگو با افرادی که در حین کار با آنها ملاقات می کنید، استفاده کنید. ارسال یک درخواست دوستی یا یک پیام کوتاه به یک مخاطب جدید ممکن است به آنها کمک کند تا شما را به خاطر بسپارند و آنها را تشویق کنند تا به دنبال یک رابطه متقابل باشند.

به دنبال رویدادهای شبکه باشید

معاشرت شخصی هنوز بهترین شانس شما برای ایجاد یک شبکه موفق است. شرکت در میکسرهای شرکت، استراحتگاه های شرکتی یا رویدادهای اجتماعی شما را در معرض انواع مخاطبین مهم قرار می دهد. به احتمال زیاد، سایرین نیز در رویدادها شبکه خواهند بود و از تبادل کارت ویزیت یا اطلاعات تماس خوشحال خواهند شد. برای یافتن رویدادهای امیدوارکننده، از تقویم اجتماعی شرکت خود، برنامه زمان‌بندی مجدد دانشگاه خود و صحنه اجتماعی جامعه خود آگاه باشید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *